O czym jest książka Franka Herberta pt. Diuna?

O czym jest książka Franka Herberta pt. Diuna?

Powieść ”Diuna” to powieść science-fiction Franka Herberta. Powieść osiągnęła ogromny sukces komercyjny, sprzedając się w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy na całym świecie. Jest to powieść warto uwagi, szczególnie w okresie wakacyjnym.

Jakie jest miejsce akcji?

Akcja powieści rozgrywa się w futurystycznym świecie fantasy. Najważniejszą planetą we wszechświecie jest Arrakis (Diuna), jedyna planeta, na której znajdują się pokłady substancji o nazwie melanż. Jest to substancja, która może przedłużyć życie. Pozwala ona także na jasnowidzenie, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z podróżami w przestrzeni kosmicznej. Powstanie melanżu jest związane z cyklem rozwoju tzw. czerwi pustyni – olbrzymich stworzeń, które żyją w piaskach Arrakis.

Co się dzieje w powieści?

Diuna została przekazana Atrydom jako lenno (https://www.taniaksiazka.pl/seria/diuna). Książę Leto, jego konkubina Lady Jessika, jego syn Paul i ich armia przybyli na planetę. Niebawem po przybyciu Atrydów, rodzina Harkonnenów zostaje obalona z pomocą armii cesarskiej. Lady Jessice i Pawłowi udaje się zbiec przed masakrą. Wychodząc, znajdują się w siczy zamieszkałej przez koczowniczych wojowników – Fremenów, którymi dowodzi Stilgar. “Bestia” Rabban Harkonnen potrafi z przerażeniem wykorzystywać Arrakis do budowania powszechnej wrogości wśród Fremenów wobec ich nowego pana. Pod wpływem Wody Życia (przemieniające się wydzieliny utopionego czerwia), Paul budzi moc proroctwa i staje na czele Fremenom w walce z Harkonnenami pod imieniem Paul Muad’Dib. Po pokonaniu Harkonenów i sił stałego cesarza Shaddama IV, Atrydzi w Arrakis znowu stają u władzy.

Kolejność wydawania powieści

Powieść została opublikowana w ośmiu odcinkach w latach 1963-1964 w czasopiśmie Analog Science Fact and Fiction pod tytułem Dune Worlds. Była kontynuowana w 1965 r. przez The Prophet of Dune, a w 1965 r. została w całości wydana przez Chilton Press pod tytułem Dune.

Miejsce książki w serii

Powieść ”Diuna” to pierwsza część serii powieści pod tytułem ”Kroniki Diuny”. Po raz pierwszy została wydana w Polsce w 1985 roku przez wydawnictwo Iskry. W latach 1992-1993 w Phantom Press ukazała się pełna saga ”Kroniki Diuny”. W latach 1997-2001 książka została wznowiona przez wydawnictwo Zysk i S-ka. W 2007 r. Dom Wydawniczy “Rebis” wydał znowu Diunę w przekładzie Marka Marszała. Potem wydano dalsze części serii, czyli: ”Mesjasza Diuny” (2007), ”Dzieci Diuny” (2008), ”Boga Imperatora Diuny” (2009), ”Heretyków Diuny” (2009) oraz ”Kapitularz Diuny” (2010).

Jedzenie zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com
Share